Stage War I

Jakiś czas temu, na Polskiej scenie wydarzyło się coś, co nie miało miejsca od dawna. Między kilkoma znanymi raperami doszło do poważnego starcia. Zaczęło się niewinnie, od palnięcia głupoty przez Bedoesa na SB FFestivalu, jednak w miarę upływu czasu konflikt urósł do zupełnie niespodziewanych rozmiarów. Dołączali do niego kolejni MCs i z perspektywy czasu spokojnie mogę stwierdzić, że tak licznej awantury na naszej rodzimej scenie jeszcze nie było. Wiadomo, były już konfrontacje liczące sobie kilka tracków, jak choćby pamiętny beef Tedego z Peją, ale te zatargi nie angażowały tylu indywidualnych artystów. Doszło do tego, że do wszystkich fanów polskiego rapu dochodziły odgłosy bitwy, ale mało kto wiedział jakie są strony tego konfliktu. Kto dissuje kogo i dlaczego? Jako że obserwowałem wydarzenia od samego początku to postanowiłem przybliżyć temat wszystkim tym, którzy się w nim nie łapią. Zapraszam na Stage War I.

Tak jak wspomniałem, zaczęło się od Bedoesa. Tym, którym ta postać nie jest znana, powiem tyle że to młody, newschoolowy, bardzo kontrowersyjny raper. Nie ma ludzi, którym byłby obojętny. Osobiście go nie lubię, uważam że jedyne co ma do zaoferowania to dobre brzmienie, choć i z tym bywa różnie. Ma on jednak oddaną rzeszę fanów i sprzedaje masę płyt, więc trzeba się liczyć z jego obecnością na polskiej scenie. Bedi jest członkiem wytwórni SB Maffija, należącej do Solara i Białasa (a.k.a. Beezy). Ten drugi jest jego wielkim idolem, którego traktuje niemal jak ojca, co w całym tym zamieszaniu jest bardzo istotne. Przechodząc do meritum, podczas SB FFestivalu nasz inicjator konfliktu kierowany euforycznym stanem wypowiedział słowa, których pewnie żałuje do dziś. “Jeśli wasz ulubiony raper nie jest z SB Mafii, albo nie jest zaprzyjaźniony z SB Mafią, to prawdopodobnie właśnie teraz ssie komuś pałę.” Nagranie z tego zdarzenia obiegło Internet i wywołało niemałą burzę. Jako pierwsi głos zabrali Rest i Kafar z Dixon37, a zaraz potem dołączył do nich TPS wrzucając na swoje Facebook’owe konto wpis “Niby gang, niby mafia, niby cesarze a majtki obsrane… hehehe”. Co dokładnie miał na myśli, nie wiadomo, jednak jasne stało się, że reszta sceny tak łatwo młodemu nie odpuści. Dwa dni po zdarzeniu Bedoes wypuścił do sieci filmik, na którym przeprasza za swoje zachowanie, jednak lawiny to nie zatrzymało. Całą sytuację oraz przeprosiny możecie obejrzeć tutaj:

Bedoes obraża wszystkie wytwórnie, później się tłumaczy

W obronie Bediego stanęli członkowie SB Maffiji, którzy jako pierwsi rzucili kamieniem. Avi i Louis Villain wypuścili dissa (“Tupac Shakur”) na TPSa, gdzie w niewybrednych słowach odnoszą się do jego wpisu. Tego jednego tracku tutaj nie zamieszczę, ponieważ został zdjęty z kanału przez… jego twórców. Popularna opinia głosi, że TPSa zbulwersowało jechanie po jego rodzinie (konkretnie chodzi o wers “lepiej dla ludzkości, ruchaj w prezerwatywach” – TPS ma syna i uznał to za bezpośrednie odniesienie do niego…) i pogroził chłopakom wpie*dolem. Ci się przestraszyli i grzecznie usunęli diss, po czym postanowili honorowo opuścić szeregi SB Maffiji. Cała sytuacja wydaje się być zupełnie groteskowa, jednak to właśnie ona rozpoczęła wojnę. Jako następny do akcji rzucił się Białas, wypuszczając kawałek o nazwie “Nowy Biggie”. Spotkało się to z błyskawiczną odpowiedzią ze strony TPSa, który tego samego dnia wrzucił na swoje YouTube’owe konto track pt. “Chciałeś to masz”. Oba do odsłuchu poniżej.

Białas – Nowy Biggie (TPS diss)

TPS – Chciałeś to masz (Białas diss)

Tutaj sprawy zaczynają przybierać ciekawy obrót, ponieważ do beefu dołączył się Śliwa. Szybkie przybliżenie jego postaci – to poznański raper, związany z wytwórnią Rycha Peji, w przeszłości członek grupy Aspiratio. Czemu o tym mówię? Ponieważ ta grupa już wcześniej dissowała się z Białasem, jednak zdaniem większości została przez niego zjedzona. Najwyraźniej Śliwa wyczuł okazję na rewanż i ją wykorzystał. Chcecie wiedzieć jak wyszło? Osobiście jestem zaskoczony, ponieważ nigdy wcześniej o człowieku nie słyszałem, a ten wszedł i pozamiatał. Jego dissy są jednocześnie najbardziej treściwe i najlepiej brzmiące ze wszystkich. Oczywiście możecie się ze mną nie zgodzić, ale jeśli będziecie chcieli się zapoznać z tymi trackami, to postarajcie się chociaż być obiektywni. Wśród Was zapewne znajdzie się dużo więcej fanów Białasa niż Śliwy, jednak moim zdaniem argumentacja jest po stronie tego drugiego.

Chronologicznie wyglądało to tak – Śliwa wypuścił “Ready To Die?”, w którym pojechał po Białasie nawiązując do jego dissu na TPSa i ich poprzednich tarć, a także puszczając pstryczek w nos Tomba (raper w przeszłości współpracujący z SB, najbardziej znany z tego, że nie wysłał płyt swoim fanom). Po czterech dniach doczekał się odpowiedzi Beezy’ego, zatytułowanej “Life After Death”. Moim zdaniem diss całkiem solidny, ale Śliwa miał inne zdanie, co wyraził w “And… Die”. Wrzucę linki tutaj, zanim się pogubicie:

Śliwa – Ready To Die? (Białas diss)

Białas & Lanek – Life After Death (Śliwa diss)

Śliwa – And… Die (Białas diss)

Jednocześnie na zaczepkę nie pozostał obojętny Tomb, puszczając dwa dissy naraz, jeden na Śliwę, a drugi na swojego byłego ziomka… Bedoesa. Możecie to sprawdzić, jeśli chcecie mieć pełny pogląd, ale osobiście nie polecam. Ledwo da się go zrozumieć przez jego niewyraźną nawijkę i poza kilkoma solidnymi punchami nie ma tam czego słuchać. Co innego odpowiedzi. Śmieszy mnie fakt, że najprawdopodobniej Tomb chciał się trochę odbudować na tym beefie, widząc jak popularny jest wśród słuchaczy, a wyszedł na tym jeszcze gorzej. Kolejno repostowali go Śliwa i Bedi. Zniszczyli go oboje, ale track reprezentanta RPS Enterteyment to prawdziwy majstersztyk. Moim zdaniem najlepszy kawałek w całej tej wojnie. Zawiera solidne argumenty, w tym samym czasie będąc zabawnym, a to wszystko ubrane w bezczelną wręcz pogardę. Sprawdźcie sami:

King Tomb – Poczta polska (Śliwa diss)

King Tomb – Bankomat (Bedoes diss)

Śliwa – Diss Priorytetowy (Tomb diss)

Bedoes – Wpłatomat (Tomb diss)

Zgodnie z życzeniem Śliwy Tomb już mu nie odpowiedział, jednak wysilił się na to by napisać drugi diss na Bedoesa. Tutaj obiektywnie muszę stwierdzić, że wyszedł on dużo lepiej niż pierwsza próba, jednak wciąż nie jestem skłonny powiedzieć, iż wygrał rywalizację z Bedim. Jest po prostu zbyt słabym raperem i zbyt głupim typem, żebym mógł go traktować poważnie. Tak czy inaczej, wrzucam żebyście mogli sami wyrobić sobie opinię:

King Tomb – Fatality (Bedoes diss)

Wszystkich skonsternowanych uspokajam – to już prawie koniec. Powróćmy do głównego rdzenia konfliktu, do najgłośniejszych nazwisk. Białas odpowiedział Śliwie ponownie, trackiem “Drama”. W tym przypadku mam bardzo mieszane uczucia, ponieważ oprawa tego kawałka nie przypomina w ogóle dissu, jednak treść jest bardzo mocna. Tutaj pojawia się pytanie: komu wierzycie? Bo jeśli ufacie Białasowi to możecie założyć, że wytrącił większość argumentów z rąk Śliwy i zamknął dyskusję. Niestety nie powiem Wam kto ma rację, bo nie posiadam informacji mogących potwierdzić słowa któregokolwiek z nich. To którego wybierzecie na zwycięzcę zależy od Was samych. Równocześnie Beezy puścił kawałek pt. “Pudelek”, w którym komentuje całe zajście i hype na ten beef. Jest to wyraźny sygnał do zakończenia konfliktu i jednocześnie gorzkie skwitowanie entuzjastycznej reakcji fanów na kolejne wychodzące dissy. Przesłuchując ten track ciężko nie przyznać mu racji, jak również uświadomić sobie, że koniec końców to Białas jest jednym z najbardziej znanych w Polsce raperów, ze swoją wytwórnią, i dissy Śliwy czy kogokolwiek innego, choćby nie wiem jak dobre, nie zakończą jego kariery. Wrzucam Wam ostatnie dwa kawałki do samodzielnego odsłuchu i przemyślenia, a tymczasem się z Wami żegnam.

Białas & Lanek – Drama (Śliwa diss)

Białas & Lanek – Pudelek

P.S. Planuję w najbliższym czasie naskrobać coś na temat jednej z nowych płyt, których wychodzi obecnie mnóstwo, także klasycznie – stay tuned!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: