Nowy kolor na polskiej scenie

Kiedy pierwszy raz usłyszałem Otsochodzi byłem nastawiony sceptycznie. Pomyślałem sobie “no, fajny kawałek, ale byłby lepszy gdyby był na nim tylko Taco”. Jednak “Nowy Kolor” spodobał mi się na tyle, że katowałem go na głośnikach jeszcze wielokrotnie. Ostatecznie przekonałem się do zwrotki Janka, ale mimo wszystko myślałem że to będzie one-hit wonder. Ziomek, który wypłynął na powierzchnię tylko dlatego że nagrał z nim Filip. Kilka miesięcy później zastanawiam się: jak mogłem się tak bardzo pomylić.

Jestem świeżo po przesłuchaniu uprzedniej twórczości Janka, o której nie wiedziałbym nawet że istnieje gdyby kumpel nie powiedział mi, że woli starego Otsochodzi. Pierwsza rzecz, która rzuca się w uszy to ogromna różnica w brzmieniu. Oldschoolowe bity i takaż nawijka jest czymś czego kompletnie się po nim nie spodziewałem. Wszystkim, którzy nie słyszeli polecam sprawdzić, bo to naprawdę fajny materiał. W międzyczasie obejrzałem też wywiad u Rawicza, do którego odsyłam:

Wywiad z Otsochodzi u Rawicza

Był on przeprowadzony świeżo po wydaniu jego pierwszego albumu w Asfalt Records. Wtedy jeszcze Janek był znany jako młody przedstawiciel oldschoolowego rapu, co z perspektywy czasu jest dość zabawne, ponieważ obecnie stał się twarzą nowej fali. Czy słusznie? Moim zdaniem nie do końca. Newschool obecnie kojarzy się z nadużywaniem autotune’a, nawijaniem pod trapowe bity i niewiele wnoszącymi tekstami. Nowy Kolor jest brzmieniem nowym, ale takim naprawdę nowym. Styl który został na tej płycie zaprezentowany ma niewiele wspólnego z typowymi twórcami nowej fali. Janek idzie swoją drogą, a jego twórczość jest unikatowa i ciekawa.

Jedną z ciekawszych inicjatyw było zaproszenie na płytę kilku starych wyjadaczy. Domyślam się, że dla Otso było to spełnienie marzeń. “Kurwa, goście których słuchałem za dzieciaka mnie propsują. Mam okazję z nimi nagrać, zróbmy to!” Wyszło to zapewne nawet lepiej niż to sobie wyobrażał. Z jednej strony był to świetny ruch marketingowy, ponieważ słuchacze dobrze już zakorzenionych na Polskiej scenie raperów sprawdzali te kawałki chociażby tylko dla nich (ja sam przecież poznałem go przez kawałek z Taco). Z drugiej strony była to okazja dla Włodiego, Pezeta czy Ostrego żeby sprawdzić się w czymś innym, pokazać się z trochę innej strony. Sytuacja win-win.

Co do samej playlisty, moimi faworytami są zdecydowanie “Nienawidzą”, “SumieNIE” i oczywiście “Nowy Kolor”, który przesłuchałem już spokojnie ze dwieście razy. Zwróćcie jednak uwagę na to jak zróżnicowana jest ta płyta. Są kawałki luźne i kawałki z refleksją. Kawałki szybsze i wolniejsze. Niby wszystko ma podobną stylistykę, jednak uważam że znajdzie się tam coś dla każdego, o ile oczywiście jest się otwartym na inny styl. Dla mnie osobiście cała płyta jest warta przesłuchania, nie ma tam numerów typowo słabszych, które trzeba przewijać bo psują playlistę.

Na koniec mam jeszcze dla Was ciekawostkę zaczerpniętą z geniusa. Kojarzycie fragment refrenu “Nie nie”, w którym Janek nawija niezrozumiałą kwestię, a w teledysku wyświetlają się jakieś chińskie znaczki? Słowo które mówi to “fascynująca” (fascynująca, młoda dama), natomiast tłumaczenie znaczków wyświetlanych w klipie to “Musisz się nudzić. Serio, proszę.” Ot, kreatywna zabawa z ciekawskimi słuchaczami.

P.S. Chciałbym jeszcze wysłać ogromne propsy dla Asfaltu. Ostatnio zdałem sobie sprawę, że to najbardziej barwna wytwórnia na Polskiej scenie hip-hopowej. Mają u siebie ogrom oryginalnych artystów, takich jak Łona&Webber, Fisz, Adi Nowak czy wspomniany wcześniej Taco Hemingway. Do swojej stajni przyjęli także niedawno innego obiecującego rookie, o którego albumie mam zamiar napisać w najbliższej przyszłości, także stay tuned.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: